DOLAR
31,3634
EURO
34,0393
ALTIN
2.103,21
BIST
9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
12°C
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Pazar Açık
15°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
13°C
Salı Hafif Yağmurlu
10°C
Çarşamba Az Bulutlu
13°C

Bireysel Ve Toplum Sağlığı İçin Ruh Sağlığı Yasası!

Son vakitlerde epeyce gündemde olan ruh sıhhati yasası hakkında İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nden Uzm. Klinik Psikolog Müge Leblebicioğlu ile konuştuk. Ruh sıhhati yasasının ne olduğunu, bizi ne üzere durumlardan koruyacağı ve devlet takviyesinin kıymeti üzere birçok mevzuya değindik.

Bireysel Ve Toplum Sağlığı İçin Ruh Sağlığı Yasası!
24.01.2024 16:00
2
A+
A-

Son vakitlerde hayli gündemde olan ruh sıhhati yasası hakkında İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nden Uzm. Klinik Psikolog Müge Leblebicioğlu ile konuştuk. Ruh sıhhati yasasının ne olduğunu, bizi ne üzere durumlardan koruyacağı ve devlet takviyesinin değeri üzere birçok mevzuya değindik.

Dünya sıhhat örgütü ruh sıhhatini, kişinin kendi potansiyelini gerçekleştirdiği, gerilim faktörleriyle baş edebildiği, toplumda üretken ve verimli olduğu ve iç istikrar halini sağladığı hal olarak tanımlanmaktadır. Toplumsal ruh sıhhati ise bir toplumdaki bireylerin ruh sıhhatinin genel durumunu söz etmektedir. Toplumun ruh sıhhati ferdi ve toplumsal faktörlerinin bütününden oluşur. Biyolojik, genetik ve çevresel vb. faktörler ferdî faktörler ortasında yer alırken, toplumsal normlar, ekonomik ve politik vb. faktörler ise toplumsal faktörler ortasında yer alır. Bireyin sıhhati toplumdan, toplumun sıhhati da bireylerden etkilenir. 

 

‘’Gelişmiş ülkelerde ruh sıhhati yasası mevcuttur.’’ 

Çalışmalar gösteriyor ki gelişmekte olan ülkeler fizikî sıhhati, gelişmiş ülkeler ise ruh sıhhatini daha fazla önemsemektedirler. Lakin ruhsal ve bedensel tam bir uygunluk hali olmadan sağlıktan bahsetmek pekte mümkün değildir. Hasebiyle biri başkasından daha az değerli değildir. 

Günümüz şartlarında bilhassa değişen ömür şartlarının tesiriyle birlikte gerilim seviyesinde de besbelli oranda artış görülmektedir. Artan gerilim ve kuvvetli ömür şartları toplumların ruhsal güzellik halleri üzerinde olumsuz bir tesir oluştururken, ruhsal bozukluk görülme oranında da artışa neden olabilmektedir. Münasebetiyle toplumsal ve ferdi ruh sıhhatini korumak günümüzde daha fazla değer taşımaktadır. 

 

‘’Bireysel ve toplumsal güzellik halinin sağlanması, ruhsal hastalıkları önlenmesi maksadıyla yapılacak en kıymetli müdahalenin, Ruh Sıhhati Yasasının çıkarılması olduğunu düşünüyorum.‘’

Toplumsal ruh sıhhatinin korunması ve güzelleştirilmesi için alınabilecek tedbirler, toplumsal refahı artırmaya yönelik değerli bir yatırımdır. Bu tedbirler, bireylerin daha yeterli bir ömür sürmesine ve toplumların daha sağlıklı bir formda gelişmesine katkıda bulunur.

Toplumsal ruh sıhhatinin korunması ve uygunlaştırılması için gözetici ve müdahale edici tedbirler alınmalıdır. Sıhhat hizmetlerine erişimin kolaylaştırışması, ruhsal bozuklukların erken teşhis ve tedavisinin sağlanması, ruh sıhhati eğitiminin kalitesinin arttırılması, damgalama ve ayrımcılığın önlenmesi, ruh sıhhati hizmetlerinin erişilebilir ve kapsayıcı hale getirilmesini kollayıcı ve müdahale edici tedbirlere örnek olarak verebilirim. 

 

‘’Söz konusu ruh sıhhati olunca ne yazık ki damgalamalar havalarda uçuşuyor.’’ 

Ruh sıhhati kanunları tedaviye ulaşımı kolaylaştırma ve takviye almayı olağanlaştırma açısından kıymetli bir rol oynar. Çocuğu kişi damgalanma endişesiyle ruhsal dayanak almaktan kaçınabiliyor. Ruh sıhhati hizmeti almayı olağanlaştırmak bireylerin tedaviye yaklaşımlarını, başlamalarını ve sürdürmelerini olumlu istikamette etkileyecektir. 

 

‘’Ruh sıhhati yasasının çıkarılması bireylerin terapiye devamlılığını dayanaklar.’’

Bununla birlikte şahıslar birçok vakit psikoterapi ya da psikiyatrik muayenelere bir defa gitme ile problemlerinin çözülebileceği beklentileriyle gelebiliyorlar. Ne yazık ki gerek kişinin beklentisi gerekse maddi şartlar tedaviye devam konusunda mahzur oluşturabiliyor. Lakin terapi bir süreçtir. Sürece başlamayan ya da başlasa dahi yarım kalan bireylerin sorunları gelecekte hem ferdi hem de toplumsal açıdan olumsuz bir risk oluşturabilmektedir. Yasalar istekli ya da fiyatsız bir biçimde sürecin devamını ve tamamlanmasını desteklemede değerli bir faktördür. Aksi takdirde unsur kullanımının, cürmün ve şiddetin giderek arttığı bir toplumla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır. Tabi bu durum şahısların güvensizlik, telaş, mutsuzluk ve kuşku üzere olumsuz hisleri ağır bir biçimde yaşamasına hem fizikî hem de ruhsal rahatsızlıkların tetiklenmesinde âdete bir kısır döngü oluşturabilecektir.

 

‘’Yasa ruh sıhhati alanında hizmet veren meslektaşlarımın mesleksel süreçlerinin hem de hizmet alanların ruh sıhhatlerinin korunması açısından da epeyce değerlidir.’’

Yasa, alanda gerekli görülen eğitim ve uzmanlığı almış, mesleği etik bedeller ve prensipler doğrultusunda icra edenleri ve onlardan gerekli ruh sıhhati hizmetini alanları müdafaa noktasında da gereklidir. Diş tabibi olmayan birine kanal tedavisi yaptırır mısınız? Bu soruya büyük çoğunluk hayır yanıtını verecektir. Lakin kelam konusu ruh sıhhati olunca bu durum farklılaşabiliyor. Yasal boşluktan yararlanan alanda uzman olmayan bireyler belli sıfatlar altında hizmet verdiğini sav edebiliyorlar. Toplumdaki ruh sıhhati konusundaki bilgi eksikliklerinden faydalanan bu şahıslar toplumsal medya ve klasik medyadaki güçlerini kullanarak hizmet ismi altında birçok kişiyi kandırabiliyorlar. Bu durum ne yazık ki hem mesleği hem de ruh sıhhati hizmeti alan şahısları olumsuz bir halde etkileyebiliyor.

Sonuç olarak toplumsal refah bireylerin ruhsal uygun oluşlarından bağımsız düşünülemez. Münasebetiyle ruh sıhhati konusundaki şuuru arttırıcı, önleyici ve sağaltıcı bir ruh sıhhati yasasın olması kişisel olduğu kadar toplumsal da bir gereksinimdir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue Baharat Çeşitleri