DOLAR
32,4230
EURO
34,4364
ALTIN
2.482,77
BIST
9.679,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Hafif Yağmurlu
15°C

Değişen dünyada Kur’an Ahlakı tartışıldı…

Bediüzzaman Said Nursi’nin Vefatının 64. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen anma programı çerçevesinde ‘Günümüzde Kur’an Ahlakının Önemi’ Paneli gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi konut sahipliğinde 11’incisi gerçekleştirilen programda konuşan Prof …

Değişen dünyada Kur’an Ahlakı tartışıldı…
25.03.2024 22:36
1
A+
A-

Bediüzzaman Said Nursi’nin Vefatının 64. Yıldönümü hasebiyle düzenlenen anma programı çerçevesinde ‘Günümüzde Kur’an Ahlakının Önemi’ Paneli gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi mesken sahipliğinde 11’incisi gerçekleştirilen programda konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan günümüzde kapitalist ahlakın global ahlak haline geldiğine vurgu yaptı ve berbat ahlakın yakışıksız sonuçlarını görmek üzere bir durumla karşı karşıyayız uyarasında bulundu. “Önce kendimiz yaşayarak diğerlerine örnek olmamız gerekiyor.” diyen Tarhan, örnek olunamıyorsa saatlerce konuşmanın değeri olmadığını söyledi. Tarhan ahlakın sonradan öğrenildiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Ahlak genetik değil, sonradan öğreniliyor. Biz ahlakın eğitimini vermezsek zaten yok oluyor. Biz düzgünlüğü, uygun ahlakı yaşatmazsak kötülük zaten yayılıyor.”

Prof. Dr. Niyazi Beki: “Ahlak kişinin kendi hayatında kemale ermesi ve içtimai hayatın güzelleşmesi için elzemdir.”

Prof. Dr. Alpaslan Açıkgenç: “İslam fikrinde Batıda olduğu üzere ‘ahlak felsefesi’ yok. Biz kurallarımızı, ahlak unsurlarımızı Kur’an’dan alıyoruz.”

Üsküdar Üniversitesi konut sahipliğinde Tarhan Vakfı, Risale-i Işık Araştırma Platformu, Risale-i Işık Enstitüsü, Çağın Vicdanı Kulübü ve Şekercihan Derneği tarafından Bediüzzaman Said Nursi’nin Vefatının 64. Yıldönümü münasebetiyle anma programı düzenlendi. ‘Günümüzde Kur’an Ahlakının Önemi’  ana temalı paneli NP Sıhhat Yerleşkesi İbni Sina Oditoryumu’nda gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Niyazi Beki: “İslam’da hoş ahlakın kaynağı Kur’an ve sünnettir”

Anma programı, Hafız İbrahim Yağız’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili sinevizyon gösterimi ile başladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kaleme aldığı ‘Çağın Vicdanı Bediüzzaman’ kitabından ilham alarak 2014’te kurulan Üsküdar Üniversitesi Çağın Vicdanı Kulübü Lideri Zeynep Tokgöz’ün konuşmasının akabinde, Üsküdar Üniversitesi Risale-i Işık Araştırma Platformu (RİNAP) Lideri Prof. Dr. Niyazi Beki, günümüzde Kur’an ahlakının ehemmiyetine değinerek açılış konuşmasını gerçekleştirdi.  

İslam’da değişmez 3 temel öge olduğunu tabir eden Prof. Dr. Niyazi Beki, bu ögeleri iman asılları, ibadet ve hoş ahlak olarak sıraladı. 

Prof. Dr. Niyazi Beki konuşmasında şu bilgileri de paylaştı:

“Güzel ahlakın iki cephesi vardır. Toplumsal hayatın zembereği olarak ahlakın iki cephesinin de düzgün çalışması için ilim ve amele gereksinim vardır. Ahlak kişinin kendi hayatında kemale ermesi ve içtimai hayatın güzelleşmesi için elzemdir. Hoş hayatı elde etmek ve diğerine da aktarmak için ilim sahibi olmak, bahse hakim olmak kaidedir.

‘Ben lakin hoş ahlakı tamamlamak üzere gönderildim’ diye buyuran Efendimizin (s.a.v) ahlak eğitiminin kaynağı ne idi? Hz. Ayşe anlatıyor, ‘Hz. Peygamberin ahlakı Kur’an idi.’ Bu hadisi şerifte Hz. Peygamberin bütün hayatının Allah’ın buyruk ve yasakları çerçevesinde şekillendiğine işaret edilmiştir. 

‘Kıyamet günü bana en şirin ve meclisteki yeri bana en yakın olanınız ahlakı en hoş olanınızdır.’ İslam’da hoş ahlakın kaynağı Kur’an ve sünnettir.”

Prof. Dr. Ruhi Yavuz: “İnsanlığa yine insanlığını kazandıracak lakin Kur’an ahlakıdır”

“İnsanlık tarihinde inişli çıkışlı periyotlar oldu.” diyerek konuşmasına başlayan Şekercihan Derneği Lideri Prof. Dr. Ruhi Yavuz, “Medeniyetin fenalıklarının güzelliklerine üstün geldiği ve her türlü ahlaksızlığın açık bir biçimde yaşandığı bir asırda yaşıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Ruhi Yavuz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Roma ve Yunan medeniyetinin her türlü vahşiliklerini, güya o ruhu bu asırda tekrar yaşıyor üzere daima birlikte görüyoruz. Bilhassa insanlık bedel yargılarının yerlerde süründüğünü görüyoruz. Bu türlü bir ortamda insanlığa ulvi pahalarla tekrar insanlığını kazandıracak lakin Kur’an ahlakıdır.

Bütün ömrünü bu hakikatlere adayan ve bu asırda iman hakikatleri, ibadet ve ahlak istikametinden, ahlakın da nasıl düzeltileceğini Bediüzzaman hazretleri yazdığı yapıtlarıyla ortaya koymuştur.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Kapitalist ahlak artık global ahlak haline geldi”

Açılış konuşmaları kapsamında son olarak kürsüye gelen Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü ve İdare Üst Şurası Lideri Prof. Dr. Nevzat Tarhan, üniversitenin kuruluşundan bu yana gerçekleştirilen Bediüzzaman Said Nursi’yi anma programlarında emeği geçenlere ve Çağın Vicdanı Kulübü öğrencilerine teşekkür ederek kelamlarına başladı.

Bu yıl ‘Kur’an Ahlakının Günümüzdeki Önemi’ temasıyla planlanan panelde Kur’an ahlakını vurgulama gereksiniminin nasıl ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bir zarf var bir de mazruf vardır. Zarf içindekini korumak için vardır. Lakin mazruf zarfın içindeki özdür, temeldir. Oburu tamamlayıcıdır.” dedi.

İnsanların, ‘Kur’an-i ahlaka hürmet duyuyoruz, inanıyoruz, dindarlık hoştur lakin bu vakitte Kur’an ahlakı yaşanmaz’ üzere bir niyeti olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu kanıyı tartışmak gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“İnsan hakları işin ambalaj kısmı…”

“Kapitalist ahlak var şu an o da para odaklıdır. ‘En kutsal bedel paradır, amen’ der kapitalist ahlak. Artık global ahlak haline geldi. Bu ahlakta da güçlü olanın dediği oluyor. Orman kanunları geçerli kapitalizmde. İnsan hakları işin ambalaj kısmı. Çıkar ve bencillik odaklı, zayıfı, güçsüzü ötekileştiren bir sistem var. Bu sistemle de berbat ahlakın berbat sonuçlarını görmek üzere bir durumla karşı karşıyayız.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Ahlakın eğitimini vermezsek tabiatıyla yok oluyor” 

Küresel olarak şiddet olaylarının, hataların, acımasızlıkların arttığını tabir eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ahlaka alışılmamış her şeyde artış var. Ahlak genetik değil, sonradan öğreniliyor. Biz ahlakın eğitimini vermezsek tabiatıyla yok oluyor. Entropi maddesine nazaran bir yer ısıtılmazsa orası soğur, aydınlatılmazsa karanlık olur. Yani karanlık diye bir şey yoktur aydınlığın olmaması vardır, soğuk diye bir şey yoktur sıcağın olmaması vardır. Birebir formda kötülük diye bir şey yoktur yeterliliğin olmaması vardır. Biz düzgünlüğü, güzel ahlakı yaşatmazsak kötülük bizatihi yayılıyor. Dünyada önemli biçimde makus ahlakın yaygınlaşmasına yanlışsız gidiyoruz. İntihar olayları, cürümler arttı. Aileler parçalanmaya başladı, cinsiyetsizlik propagandaları ortada… Bu türlü bir durumda bizim ahlakın yaşanabilir olduğunu göstermemiz gerekiyor. Bunun yolu de bildirimden çok temsil usulü.

En hoş bildiri temsil edebilmektir, örnek olabilmektir. Şayet hoş örnek olamıyorsanız saatlerce konuşsanız hiçbir kıymeti yok. Kürsüyü yumluklayarak yapılan vaaz periyodu bitti. İnsanları ikna ve inandırmayla ilerlemek gerekiyor. İnsanların gönlüne hitap etmek gerekiyor.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Ahlakın oluşmasında birinci kaide yaşamaktır”

Ahlakta referans noktasının Mekke devri olduğunu tabir eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Mekke devrinde Resulullah (s.a.v) Efendimiz, baskılara karşı koymak, ayaklanmak isteyenlere karşın hicret ediyor, fizikî çabaya girmiyor. Zira gönüller üzerinde inşa olması gerekiyor. Biz nebevi ahlakı tekrar canlandırmak durumundayız.” dedi.

Prof. Dr. Tarhan, “Önce kendimiz yaşayarak diğerlerine örnek olmamız gerekiyor. Esasen kişi örnek olduğunda öbür insanlara bir şey söylemeye gerek yok. Bizatihi öbür insanları etkilemeye başlıyor. Allah dostu beşerler vardır, hiçbir şey söylemezler ancak onlar istemediği halde beşerler onların etrafında toplanır. Sebebi de Allah’ın o stil şahıslara karşı muhabbet duygusu uyandırması. 

Bediüzzaman hazretlerinin ahlak olarak önümüze koyduğu en kıymetli ölçü nedir diye düşündüğümüzde ölçü İhlas ahlakı… Şayet İhlas ahlakını yaşayabilirsek bu en etkili metot haline geliyor. Ahlakın oluşmasında birinci kural yaşamaktır.” biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bencillik hastalığı ahlakın en büyük düşmanı”

Ahlakı engelleyen birçok hastalık olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu asırdaki en büyük hastalığın bencillik olduğunu söyledi. “Bencillik hastalığı ahlakın en büyük düşmanı.” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kendini seven, kendi çıkarı peşinde koşan bir insan kötülük olarak kâfi. Evli biri ‘önce can sonra canan’ derse evlilik biter, günümüzde ailelerin dağılmasının en büyük nedeni bencilliktir. Ahlakın ikinci düşmanı da çıkarcılık, menfaatçilik… Menfaatçilik de modernizmin hastalığıdır. Kapitalist sistem bunu yüceltiyor. Üreterek değil tüketerek memnun olmayı teşvik ettiği için beşerler çalışmadan kazanmak istiyor ya da sömürerek kazanmak istiyor. Bu türlü bir dünyaya gerçek gidiyoruz.” biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Tarhan kelamlarını şöyle tamamladı:

“Burada bizim düzgün örnek olmamız gerekiyor. Oturduğumuz yerden olmaz. Doğu kültürü maalesef daima ‘mehdi gelsin kurtarsın bizi’ diye bekliyor. Mehdi beklemek yerine çalışmak gerekiyor. Hiçbir şey yapmadan kurtarıcı beklemek tembelliktir. Emek vermeden Allah’ın yardımını nasıl bekleyebiliriz ki? Hesap gününü düşünmemek en büyük gaflettir.

Günümüzde vehn hastalığından çok bahsediliyor. İki halde muhakkak ediyor kendini birincisi dünya muhabbeti, dünyacılık. Beşerler hiç ölmeyecek üzere yaşıyorlar. İkincisi de vefattan korkmak. Bu ikisi varsa vehn hastalığı vardır. 

Şuanda gardrop müslümanlığı hakim, şekilsel olarak pek müslüman lakin yaşayış olarak, palavra, hile, haram, kul hakkı, kamu hakkı, kelamında durmama hepsi var. Müslümanlığın eminlik vasfı yerlerde.”

Doç. Dr. Murat Tümay: Kur’an ahlakıyla yaşayan bir toplumda aksilikler yer bulamaz”

Açılış konuşmalarının akabinde “Günümüzde Kur’an Ahlakının Önemi” bahisli panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü gerçekleştiren Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Tümay, “Kur’an ahlakı sevgi, merhamet, adalet, dürüstlük ve fedakarlık üzere çok temel pahalara dayanır. Bu pahalar hem kişisel hem de toplumsal sistem açısından çok kıymetli hakikatleri barındırmaktadır. Kuar’an ahlakı insanın maneviyatının gelişmesine, huzur bulmasına yardımcı olur. Kur’an ahlaki ile yaşayan bir insanın vicdanı rahat gönlü huzurlu olur ve topluma, ülkesine milletine iyi bir insan olur. Toplumsal açıdan barış ve huzur temelini oluşturur. Kur’an ahlakıyla yaşayan bir toplumda zulüm şiddet haksızlık üzere aksilikler da yer bulamaz.” dedi.

Prof. Dr. İshak Özgel: “Entelektüel ve teknolojik gelişmeyle böbürlenen insanlık cahiliye döneminde…”

Panel konuşmacılarından Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İshak Özgel, yaptığı sunumda şunları söyledi:

“Felaket ve helaket asrının ne demek olduğunu anladığımız bir vakitten geçiyoruz. Tarih bu yıllarda yaşananları yazdığı vakit beşerler hayret edecektir. Sosyologlar analiz etmeye çalışacaklar lakin bir şey bulamayacaklardır. Gözümüzün önünde yaşanan olayların izah edilmesi mümkün değil, tarihçiler de mana veremeyecek.

Böyle bir vasatta Kur’an ahlakını konuşuyoruz. Zira kendimiz yaşasaydık, örnek olabilseydik bugün bu vahşetlerin yaşanmaması mümkün olabilirdi. Kur’an’ın cahiliye devri bugüne çok benziyor. Bugün insanlık birebir şeyleri yaşıyor. Entelektüel ve teknolojik gelişmeyle böbürlenen insanlık cahiliye döneminde…”

Prof. Dr. Alpaslan Açıkgenç: “Ahlak unsurlarımızı Kur’an’dan alıyoruz”

Panelistlerden Avukat Ahmet Özkılınç ‘Perspektif ve Gündemimiz’ başlıklı konuşmasında Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatından ve yaşadıklarından örnekler vererek Bediüzzaman’ın gündeminin her vakit Kur’an olduğuna dikkat çekti.

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpaslan Açıkgenç ise ‘Kur’an Ahlakı ve Günümüze Verecekleri’ başlıklı konuşmasında şunları lisana getirdi:

“İslam niyetine baktığımızda batıda olduğu üzere ‘ahlak felsefesi’ yok. Bunun nedenini araştırdığımda İbni Sina, Farabi üzere filozoflarımız eğitimlerine Kur’an ile başlamışlar. İdeoloji çalışmaya üniversite düzeyinde başladılar. Yani ideoloji çalışmaya başladıklarında zihinleri Kur’an ile şekillenmişti. Kur’an’ın dışına çıkmaları mümkün değil. Aşikâr mevzularda lakin yorum getirebilirler, yaptıkları da budur. Ahlak ile ilgili çalışmaları da büsbütün bu formda olmuştur. Bizde ahlak ideolojisi yoksa kurallarımızı, ahlak unsurlarımızı nereden alıyoruz? Kur’an’dan alıyoruz.”

Üsküdar Üniversitesi YouTube kanalı ve ÜÜTV’den canlı yayınlanan program, toplu fotoğraf çekiminin akabinde sona erdi.

Katılımcılar iftar yemeğinde buluştu…

Bediüzzaman Said Nursi’nin Vefatının 64. Yıldönümü kapsamında gerçekleştirilen program kapsamında iştirakçiler Tarhan Vakfı tarafından gerçekleştirilen iftar yemeğinde bir ortaya geldi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri