DOLAR
32,4257
EURO
34,4636
ALTIN
2.487,76
BIST
9.679,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C
Perşembe Az Bulutlu
19°C
Cuma Hafif Yağmurlu
15°C

Elder’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi

Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nda, İdare Konseyi Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında başkanlık misyonunu sürdürecek.

Elder’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi
26.03.2024 23:48
5
A+
A-

Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nda, İdare Konseyi Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında başkanlık misyonunu sürdürecek.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren dağıtım şirketlerinin çatı örgütü Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Elder’in, 10. Olağan Genel Konseyi geniş bir iştirak ile 26 Mart 2024 günü Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Konsey sonrasında toplanan yeni idare şurası kendi ortasında misyon kısmı yaptı. Alınan karar doğrultusunda, üç yıldır Elder’in İdare Heyeti Başkanlığını sürdüren Kıvanç Zaimler misyonunu Aksa Elektrik Kümesi İcra Konseyi Lideri Barış Erdeniz’e devretti. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında Elder İdare Konseyi Lideri olarak vazife yapacak. Yeni periyotta İdare Şura Lider Yardımcılığı vazifelerini ise Kıvanç Zaimler ve Memet Atalay üstlenecek. 

Açılış konuşmalarını Güç ve Natürel Kaynaklar Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz ile Elder İdare Şurası Lideri Kıvanç Zaimler’in yaptığı genel şurada, kamu ve özel daldan çok sayıda iştirakçi da hazır bulundu. 

“YAPISAL DÜZENLEMELERE GEREKSİNİMİMİZ OLDUĞU KANAATİNDEYİM”

Açılışta konuşan Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, elektrik dağıtım ve misyonlu tedarik şirketlerinin 2021-2025 yıllarını kapsayan dördüncü uygulama periyodunda olduğuna işaret ederek, “Tüm bu uygulama periyotlarına baktığımızda, toplamda bugüne güncellenmiş kıymetleriyle 336 milyar TL’lik bir yatırım yapıldığı ve 20 milyar TL’lik (son 3 yıl) bakım bütçesinin şirketler tarafından harcandığını görmekteyiz. Lakin vatandaşlarımızın refah düzeyinin yükselmesi ve hizmete erişmede aradığı konfor maalesef tam manasıyla elde edilememiş görünüyor. EPDK tarafından yayınlanacak beşinci uygulama döneminde bu sıkıntıların tahlili için tahminen de yapısal bir düzenlemeye gereksinimimiz olduğu kanaatindeyim. EPDK ve Bakanlığımızın, Elder ile istişareler yaparak bu hususları çözeceğimize inanıyorum” dedi. 

“GEÇİCİ DEĞİL, KALICI TAHLİL ÜRETEN USULLERİ GELİŞTİRMELİYİZ”

Açılışta yaptığı konuşmada, “Dağıtım dalının gelecek vizyonuna katkı vereceğini düşündüğümüz kimi beklentilerimizi tabir etmek istiyorum” diyen EPDK Lideri Mustafa Yılmaz da “Öncelikle dağıtım kesimimizi geleceğe taşırken ‘bugünün sıkıntılarına yarının tahlil yolları’ ile deva aramak, yatırım planlamalarında klasikleşmiş ve kolaycı sistemlerin dışına çıkmak mutlak surette öncelik olmalı. Bu emelle gerek planlama gerekse saha süreçlerinde; tüketiciyi üzebilecek her türlü sorunu öngörebilen ve “geçici değil kalıcı tahlil üreten” sistemleri geliştirmeniz temel beklentimiz olmaya devam edecektir.   Bakım ve tamirat bütçelerinin verimli ve yerinde kullanılmasının kesintileri önlemedeki rolü hepinizin malumudur. Tüm yatırım ve işletme süreçlerini birlikte optimize ederek faal ve verimli harcama ile en üst seviye kalite yakalanacaktır” diye konuştu.  

Daha fazla yenilenebilir güç kaynağının sisteme bağlanması kadar üretim ve yatırımlara yönelik olarak da dağıtım dalının sorumlulukları olduğuna işaret eden Yılmaz kelamlarına şöyle devam etti:

“Şüphesiz önümüzdeki günlerde elektrikli araçlar ve ulusal akıllı sayaç sistemleri üzere hususlar dağıtım bölümünün gündeminde çok daha fazla yer alacaktır. Süratle gelişen elektrikli araç dalının gereksinimlerine karşılık verme sürecinde dağıtım şebekelerinin gerekli yerlerde güçlendirilmesi için her türlü yatırımın acilen yapılması gerekmektedir. EPDK olarak nasıl ki meskenlerde ya da endüstride rastgele bir güç krizine müsaade vermiyorsak yollarda da kesintisiz güç için verilen tüm hizmetlerin takipçisi olacağız. 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren tüm dağıtım şirketlerinin akıllı sayaç dönüşümüne ait tedarik ve tesis süreçlerini süratle yapmaları gerekmektedir. Ben bu his ve kanılarla Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nun ve seçilecek yeni idarenin kesimimiz için iyi olmasını diliyorum.”

“ÜLKEMİZE YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARIN TOPLAMI 709 MİLYAR TL’Yİ AŞTI”

Elektrik dağıtım bölümünde 2013 yılında tamamlanan özelleştirme sürecinin akabinde şirketlerin yaptığı yatırımlar ve elde ettikleri sonuçlar hakkında bilgi veren Kıvanç Zaimler ise “Bu süreçte hizmet verdiğimiz abone sayısı yüzde 36’dan fazla artarak 49 milyon hududuna dayandı. Dağıtım sınırlarımızın uzunluğu yüzde 30’dan fazla artarak 1,4 milyon kilometrenin üzerine çıktı. Trafo sayısı yüzde 33 mertebesinde artarak 520 bin adedin üzerine; trafo kapasitesi ise neredeyse iki katına çıkarak 200 bin megavoltamper (MVA) eşiğini geçti. Bu süreçte kayıp oranları iki haneli sayılardan tek haneli sayılara geriledi. Aralıksız olarak devam ettiğimiz yatırımların 2011- 2023 yıllarına ilişkin toplam büyüklüğü aktüel TÜFE kıymeti ile 289 milyar TL’yi buldu. Özelleştirme ihaleleri sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne ödediğimiz aktüel bedel ile 420 milyar TL de dâhil edildiğinde ülkemize yaptığımız yatırımların yeni toplamı 709 milyar TL’yi aştı. Bu tablonun gerisinde özgürleşme siyasetleri, esnek düzenlemeler ve dağıtım şirketlerimizin tutkulu, azimli ve enerjik eforları var. Emeği olan herkese içten teşekkürlerimi sunuyorum. Lakin en çok da bölümümüzde çalışan 100 bini aşkın emektarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

“5’İNCİ UYGULAMA DEVRİ EVVELKİLERDEN FARKLI”

Enerji dalının yaşadığı büyük dönüşüme dikkat çeken Kıvanç Zaimler, “Yenilenebilir kaynaklardan güç üretiminin önceliklendirilmesi, güç depolama teknolojilerinin ekonomik hale gelmesi, süratle artan elektrikli araçlar, tüketicilerin etraf hassaslığı üzere tesirler, güç şebekelerinde de temelli dönüşümleri gündeme getirdi. Bu derece yıkıcı fakat tıpkı vakitte yapan tesirleri olan dönüşüm süreci, kısa vakitte hazırlıklarına başlayacağımız “5 inci Uygulama Dönemini” evvelkilerden farklı kılıyor. Farklılığın nedeni yalnızca yeşil ve dijital dönüşümün gerektirdiği nitel ve nicel paradigma değişikliğinden ibaret değil. Dağıtım lisansı müddetlerinin 2036 yılından itibaren peyderpey biteceği göz önünde bulundurulduğunda, yatırımların itfasının nasıl sağlanacağı, lisans müddetlerinin uzatılması imkân ve kuralları, 5 inci Uygulama Dönemi’nin bir öteki başat farklılığını oluşturuyor. Bu hususta gerekli siyasetin gecikmeksizin oluşturulması ve tüzel rejimin saptanması, tüm paydaşların önlerini görmesini sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜM PAYDAŞLARA PAHA YARATMAK İSTİYORUZ”

Elder İdare Heyeti Başkanlığı’na seçilen Barış Erdeniz kendisini bu misyona layık gören idare şurası üyelerine teşekkürlerini iletirken; “Elder’in üyelerinin her biri ülkemizin ekonomik ve toplumsal kalkınmasında hayati rol oynayan elektrik dağıtımını, artan bir performansla sürdürmeye devam edecektir. Yeni tarife uygulama devrinin hazırlıklarının da tamamlanacağı önümüzdeki 3 yıllık periyotta Elder İdare Konseyi olarak “tüm paydaşlara paha yaratmak” prensibini rehber edinerek çalışacağız. Bu temel unsur kapsamında, kesintisiz ve kaliteli güç arzını üstün müşteri memnuniyetiyle bir ortaya getirerek elektrik dağıtımı hizmetini katma pahasını artırarak sürdüreceğiz. Elektrik dağıtım kesiminde yeşil ve dijital dönüşümü eşanlı olarak ele alıp, ikiz dönüşüm yaklaşımıyla dönüşümün altyapısını oluşturacağız. Kesimimizin ekonomik ve mali sürdürülebilirliğini teminat altına almayı öncelikli gündemimiz olarak şekillendireceğiz. Bunu yaparken kurumsal kapasitemizi güçlendirecek ve olumlu gündemli bir bağlantı stratejisini hayata geçireceğiz” diye konuştu.

BARIŞ ERDENİZ KİMDİR?

2021-2023 yılları ortasında Elder’in İdare Heyeti Lider Yardımcısı olarak vazife yapan Barış Erdeniz, 13 yıllık güç dalı deneyiminin akabinde 2014’te idare danışmanı olarak Yararı Holding’e katıldı. Organizasyonel gelişim, operasyonel verimlilik ve dijital dönüşüm alanında Yararı Holding’in iş süreçlerine katkı sağlayan birçok başarılı projeye imza atan Barış Erdeniz, Ağustos 2017 tarihi itibariyle Karı Holding’de İdare Konseyi Üyesi olarak misyon yapmaya başladı. 2017 yılından bu yana Çıkarı Holding’in insan kaynakları, bilgi teknolojileri ve tedarik zinciri üzere ortak departmanları aracılığıyla operasyonel harikalık ve dijitalleşme yatırımlarına liderlik eden Erdeniz, Ocak 2020’den itibaren hala devam eden Aksa Elektrik Kümesi İcra Şurası Başkanlığı misyonunu de üstlenmeye başladı. Erdeniz birebir vakitte Karı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Aksa Tarım ve Turizm İcra Şurası Başkanlığı misyonunu de yürütüyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri