DOLAR
31,0095
EURO
33,5638
ALTIN
2.022,23
BIST
9.312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
12°C
İstanbul
12°C
Açık
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Açık
18°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Çok Bulutlu
15°C

Mübadelenin 101. Yıl anısına çelenk bırakıldı 

Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Kent Kurulu ve Ayvalık Giritliler Derneği tarafından mübadelenin 101. Yıldönümünde Cunda (Alibey) Adası’nda günün anısına merasim düzenlendi.

Mübadelenin 101. Yıl anısına çelenk bırakıldı 
30.01.2024 19:00
3
A+
A-

Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Kent Kurulu ve Ayvalık Giritliler Derneği tarafından mübadelenin 101. Yıldönümünde Cunda (Alibey) Adası’nda günün anısına merasim düzenlendi. Merasimde Ayvalık Giritliler Derneği Mübadele Korosu hem Türkçe ve hem Yunanca müzikler seslendirdi.  Merasim, mübadillerin Cunda’ya birinci adım attıkları noktada gerçekleştirildi. Mübadelenin 101. Yılının anısına; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ayvalık İlçe Lideri Hüseyin Şalmanlı, Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin ve Ayvalık Giritliler Derneği Lideri Coşkun Tunçmen tarafından denize çelenk bırakıldı.

Atatürk, Nobel Barış Mükafatına aday gösterildi

Törende konuşan Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin, 9 Eylül 1922 yılında, İzmir’in kurtuluşundan sonra beliren en kıymetli problemlerden birinin mübadele sorunu olduğunu söyledi. Lozan Atlaşması’nda bu sorunun tahlili için kıymetli açılımların var olduğunu lisana getiren lider Ergin, Türkiye ile Yunanistan ortasındaki nüfus mübadelesinin, aslında Yunanlar ve Türklerin ortak yazgısı olduğunu hatırlattı. Bu muahede ve beraberliğin Türkiye ile Yunanistan ortasındaki barış niyetlerini daha da geliştirdiğini ve bunun sonucu olarak Yunan devlet adamı Venizelos’un, Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdiğini vurgulayan Belediye Lideri Mesut Ergin şöyle devam etti:

On yıl sürecek olan dönem

“İki ülke ortasındaki Mecburî Nüfus Mübadelesi ise çağdaş Yunanistan ve Türkiye’nin toplum yapısını şekillendirmede büyük rol oynamıştır. Türkiye’den Yunanistan’a 850 bin Rum, Yunanistan’dan Türkiye’ye ise 400 bin Türk göç etmiştir. Türkiye’den göç edenler daha çok İzmir, Ege bölgesi, Karadeniz bölgesi, Kayseri, İstanbul’dan Yunanistan’a gittiler. Yunanistan’dan ise Selanik, Kavala, Drama, Girit, Yunan adaları ve Makedonya topraklarından Türkiye’ye Türk göçü gerçekleşti. Nüfus Mübadelesi Antlaşması, her iki ülkedeki azınlıkları göçmen hâline getiren on yıl sürecek olan periyoda resmî bir nitelik kazandırdı. Mübadele göçmenlerinin yeni yerleşim yerlerine ahenk süreci kimi problemleri taşısa da vakitle mübadiller yeni vatanlarında daha memnun bir yaşama kavuşmuşlardır. Üçüncü nesiller da geldikleri yerlerle ilgi nostaljik hisler çoğaldığı için Türkiye ve Yunanistan’da bir çok mübadele dernekleri kurulmuş ve hala çok insani etkinlikler yapmaktadırlar.”

Kendisinin de göç eden bir ailenin çocuğu olduğunu söz eden Mesut Ergin, göçün nitekim çok güç bir olay olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yeni bir sisteme alışmak kolay değil

“Çünkü bizim ailelerimiz kendi istekleri ve istekleriyle topraklarını terk etmemişler mecburî olarak göçürülmüşler. Mübadele ile buraya gelenler zanatkar, sanatkar, tüccar, üretici üzere iş tecrübesi olanların gelmesi Ayvalık’ımıza paha katmıştır. Sonuç olarak her iki ülkenin insanları da büyük acılar yaşamış, ortadan 101 yıl geçmiş; hala bu mübadele ve sonuçları konuşuluyor, tartışılıyor. Düşünün insan oturduğu bir semtten diğer bir semte taşındığında bile yaşadığı yabancılığı göz önüne getirin. Bir de yüz yıllarca yaşadığın topraklardan koparılmak, yeni bir nizama, yeni bir ülkeye ve yeni bir topluma alışmak kaynaşmak hakikaten sıkıntı bir süreç yaşamış her iki ülkenin insanları da. Onun için Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği üzere yurtta barış dünyada barış olsun ki insanlık bir daha bu türlü acı tecrübeler yaşamasın.”

MÜBADİL KURULUŞLARININ ORTAK AÇIKLAMASI

Mübadil kuruluşlarının ortak açıklamasını Ayvalık Giritliler Derneği Lideri Coşkun Tunçmen okudu:

“Türkiye ve Yunanistan ortasında 30 Ocak 1923’te Lozan’da imzalanan Türk-Yunan Mübadele Mukavelesi, iki ülke ortasında barışın temelini atmış, lakin yaklaşık iki milyon insanı vatanlarından koparmıştır. Bu mukaveleyle Türkiye’den Yunanistan’a göç eden Rum/Ortodokslar ile Yunanistan’dan Türkiye’ye göç eden Türk/Müslümanlar, milletlerarası bir tüzel terim ile mübadil ismini almıştır. Mübadiller, yeni yurtlarında zorluklarla çaba etmiş, lakin Türkiye Cumhuriyeti’nin inşasına ve ilerlemesine kıymetli katkılar sağlamıştır. Mübadillerin doğdukları topraklarda bıraktıkları ve hayatlarını tamamladıkları yeni yurtlarına taşıyabildikleri kültürel miras, iki ülke ortasındaki ortak tarih, kültür ve toplumsal bağların bir özeti gibidir…

Mübadillerin anavatana dönüşünün yüzüncü yılı

Bugün, Lozan’da imzalanan Mübadele Sözleşmesi’nin 101. yılı, mübadillerin anavatana dönüşünün ise 100. yılıdır. Bu tarihi günü hatırlamak, hatırlatmak; anmak ve anlamak istiyoruz. Mübadele, yalnızca Türkler ve Yunanlılar için değil, hiç kuşkusuz tüm insanlık için kıymetli dersler içermektedir. Bu tarihi olay, göç, savaş, barış, insan hakları, kültürel çeşitlilik, kimlik, aidiyet üzere mevzuları gündeme getirdiği kadar, ayrıyeten iki ülke ortasındaki dostluk ve işbirliğinin güçlendirilmesi için bir fırsat sunmaktadır.

Biz mübadiller, cumhuriyetimizin bizi bir ortada tutan en pahalı öge olduğunu vurguluyoruz. 100 yıldır coğrafyamızı saran ateşlerden bizi koruyan Atatürk prensip ve ihtilalleri doğrultusunda yürüdüğümüzü belirtiyoruz. Göçlerin en kıymetli nedeninin savaşlar olduğunu hatırlatıyor, tüm siyasetçileri “Savaş mecburî ve hayati olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir” ideolojisini benimsemeye, dünya halklarını da “yurtta sulh, cihanda sulh” şiarını özümsemeye davet ediyoruz.

Bu global sıkıntılarımızın yanında, biz mübadillerin yaşadığı dertler da maalesef devam etmektedir. Bu problemlerin başında vize sorunu gelmektedir. Bizler yıllardır mübadil çocukları için vize kolaylığı talep etmekteyiz. Lakin bu bahiste ileri bir adım atılmadığı üzere, son periyotta artan bir sıklıkta ve sebepsiz vize reddi almaya başladık. Bu durumu AB ve Yunanistan yetkililerine bir sefer daha şikâyet ediyoruz. Mübadil çocuklarının dede topraklarını ziyaret etmeleri insani bir haktır, vicdani bir misyondur ve orada benzeri sıkıntıları çekmiş Anadolu Rumları ile münasebet kurmalarının Türk Yunan dostluğuna ve dünya barışına da büyük katkı sağlayacağını da görüyoruz.

Çekilen acılar bir daha yaşanmasın

2023 yılında da bizi memnun eden bir olay, 2015 yılında tadilatına başlanan Drama Şadırvan Camii’nin onarımı tamamlanarak kültür merkezi işleviyle insanlığın mimari mirasına kazandırılması olmuştur. Bu hoş çalışmaların iki ülkede de sürmesi biz mübadil çocuklarını sevindirmektedir. Biz mübadiller, hiçbir ötekileştirici söylemi kabul etmiyoruz. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu unsurlarıyız. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin sadık ve onurlu vatandaşlarıyız. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğiyiz. Acılar ile yoğrulmuş geçmişimizden edindiğimiz birikimi ülkemizin yarınlarına adamaya hazır Mübadil Torunları olarak kamu idaresinden iktisada, güvenlikten bilime, siyasetten sanata kadar tüm alanlarda daha fazla temsil edilmeyi arzuluyor ve sorumluluk almaya hazır olduğumuzu vurgulamak istiyoruz. Çekilen acılar bir daha yaşanmasın!”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue Baharat Çeşitleri