DOLAR
31,0031
EURO
33,5401
ALTIN
2.016,13
BIST
9.312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
12°C
İstanbul
12°C
Açık
Perşembe Az Bulutlu
15°C
Cuma Açık
18°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Çok Bulutlu
15°C

“Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi Projesi” Paneli Konya Büyükşehir’in Ev Sahipliğinde Yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi” projesi kapsamında panel düzenlendi.

“Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi Projesi” Paneli Konya Büyükşehir’in Ev Sahipliğinde Yapıldı
01.02.2024 21:36
2
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi” projesi kapsamında panel düzenlendi. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, projenin Konya’nın tarihine ve kültürüne ışık tutacağını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte Türkiye’nin en pahalı tarihi miraslarından biri olan Selçuklu Hanedanı’nın son istirahatgahı Konya Hanedan Türbesi’ndeki naaşların tanzimi projesi ile eşsiz bir çalışmayı hayata geçirdik. Bu çalışma sonucunda Sultanlarımızı çok daha âlâ tanıyoruz” dedi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Az Alparslan, “Tarihimize ve ecdadımıza hürmet konusunda çok değerli bilimsel bir projeyi takviye veren kurumlarımızla birlikte 6 yıla yakın bir müddettir gerçekleştirdik” diye konuştu.


Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi Projesi” kapsamında panel düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat’ta düzenlenen programda konuşan Konya Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Fayda, emeği geçen tüm kurum ve kuruşlara teşekkür etti. Daha sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi İsimli Tıp Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Şerafettin Demirci tarafından projenin isimli tıp açısından değerinin anlatıldığı bir konuşma gerçekleştirildi.

“KONYA’MIZ GEÇMİŞİNE UYGUN ZENGİNLİĞİYLE BU CİNS ÇALIŞMALARI HAK EDİYOR”

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Güçlü, büyüklüğüyle ve geçmişine uygun zenginliğiyle Konya’nın, bu çeşit çalışmaları hak ettiğini tabir ederek, “İnanıyorum ki bu çalışma, kıssasıyla bile ülkemizde ve dünyada referans olabilecek eserler konusunda örnek teşkil edecektir” tabirlerini kullandı.

“BİZİM İÇİN GURUR VESİLESİ OLDU”

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, projeye her türlü ilmi takviyesi sağladıklarını lisana getirerek, “Bu projeyle Anadolu’yu bize vatan yapan Selçuklu Sultanlarının yıllardır süren tahribatlar sonucunda dağıtılan cesetleri tekrar toparlanmış, tekvin edilerek ruhlarının rahat uyuması sağlanmıştır. Bu, bizim için gurur vesilesi olmuştur.” diye konuştu.

“KÜLTÜREL BELLEĞİ İHMAL ETMEMEK LAZIM”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Lider Başdanışmanı Ruhi Ersoy, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin programı yakından takip ettiğini vurgulayarak, “Bu problem elbette ki bizim ecdada vefamız, borcumuz. Ancak birebir vakitte bunu geleceğe taşıma konusunda, geleceği oluşturan gençliğin sırtını yaslayacağı, ulusal kimliğini inşa etme sürecinde hafıza yerlerini, kültürel belleği ihmal etmemek lazım. O açıdan bu hususa bütüncül olarak bakan ve her evresinde emek verenlere sonsuz teşekkür ediyoruz” açıklamalarını yaptı.

“KONYA’NIN TARİHİNE VE KÜLTÜRÜNE IŞIK TUTACAK”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay ise, pojenin Konya’nın tarihine ve kültürüne ışık tutacağını belirterek, “2017’de başlayan ve 6 etapta tamamlanan proje sonucu, tarihimizde orijinal bir sayfayı aralıyor olmanın heyecanını sizlerle paylaşmaktan memnunluk duyuyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte Türkiye’nin en pahalı tarihi miraslarından biri olan Selçuklu Hanedanı’nın son istirahatgahı Konya Hanedan Türbesi’ndeki naaşların tanzimi projesi ile eşsiz bir çalışmayı hayata geçirdik” dedi.

Yapılan çalışmaların iki bedelli sonucu olduğuna dikkati çeken Lider Altay, “Birincisi, Sultanlarımızın kemiklerinin ayrıştırılarak tekrar olması gerektiği üzere toprağa veriliyor olması. İkincisi ise elde edilen bilgilerle tarihe ışık tutulacak olması. Naaşların günümüz teknolojisiyle tanzim edilmesiyle artık elimizde eskisinden daha çok bilgi oluştu. Bu çalışma sonucunda Sultanlarımızı çok daha uygun tanıyoruz. Başka taraftan elde edilen bilgiler bilimsel süzgeçlerden geçirildikten sonra somut görsellere dönüştürüldü” sözlerine yer verdi.

“BU BİRİKİMLERİMİZİ YARINLARA TAŞIYARAK SULTANLARIMIZA LAYIK BİR İŞİ TAMAMLAMIŞ OLACAĞIZ”

Konya Sultanlar Türbesinde bir ortada metfun 12 Selçuklu Sultanının daha âlâ tanınması hedefiyle, vefatlarından yaklaşık 8 asır sonra, bilimsel çalışmalarla yüz ve vücut gerçekliklerine uygun olarak silikon heykellerinin oluşturulduğunu da anımsatan Lider Altay şöyle devam etti: “Dünya üzerinde eşi olmayan bu çalışma sonucunda, kentimize kazandırdığımız değerli yapıtlardan biri olan Darü’l Mülk Stant Sarayı’mızda Sultanlarımızın birebir gerçekliğe sahip bu silikon heykelleri sergileyeme başladık. İnşallah bu çalışmalarımız sonucuna kadim tarihimizi en hoş halde yeni kuşaklarımıza aktaracak ve bu birikimlerimizi yarınlara taşıyarak sultanlarımıza layık bir işi tamamlamış olacağız. Bu kıymetli çalışmaya takviyelerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza ayrıyeten bugün bizi yalnız bırakmayan bedelli Bakan Yardımcımız Sayın Ender Alparslan’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kıymetli bilim beşerlerine gösterdikleri çabalı çalışmadan ötürü tüm Konyalılar ismine şükranlarımı sunuyorum.”

“TÜRK-İSLAM MEDENİYETİNİN ANLAŞIŞMASI İSTİKAMETİNDE ÇOK DEĞERLİ BİR ÇALIŞMAYI MÜŞAHADE EDİYORUZ”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Selçuklu Medeniyeti’nin, Türk-İslam Medeniyeti’nin anlaşılması, gelecek jenerasyonlara aktarılması istikametinde çok değerli, derinlikli bir çalışmayı daima birlikte müşahade ediyoruz. Bu bahiste projenin başlangıcından şimdiye kadar devlet yetkililerimiz, mahalli yönetimlerimiz ve akademik çevrelerin iş birliğiyle bu hoş çalışmayı ortaya koymuş oldular. Herkese teşekkür ediyorum. Kentimizde bilhassa medeniyet kıymetlerimizin gelecek jenerasyonlara aktarılması tarafında sahiden çok değerli bir dayanışma var. Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere Konya’daki istekli irfan sahibi insanlarımıza da teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı. 

“HERKESİN KATKISIYLA ÇOK DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ender Alparslan da Anadolu’nun birinci başşehri olan Konya’da Türkiye Selçuklu Hanedanlarının tekrar naaşlarının tanzimi projesiyle bu çalışmaları kıymetlendirmek için bir ortaya geldiklerini belirtti.

Bakan Yardımcısı Alpraslan konuşmasında şu tabirlere yer verdi: “Tarihimize, ecdadımıza hürmet konusunda çok kıymetli bilimsel bir projeyi burada çok iştirakçi, çok taraflı Türkiye Devletinin ve Türk Milletinin bir bileşimi olarak 6 yıla yakın bir müddettir gerçekleştirdik. Olağan bu çalışma başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Liderimiz Devlet Bahçeli olmak üzere tüm devlet katında takip edildi. An be an izlendi ve değerli bir bilimsel çalışmaya, tarihi çalışmaya imza atılmış oldu. Bu vesileyle ben projeyi destekleyen, projede şahsen yer alan, emeği geçen herkese şükranlarımı sunmak istiyorum. Çok özel bir çalışmaya imza atılmış oldu. Büyükşehir Belediye Liderimizin da tabir ettiği üzere inşallah Konya’daki müzede bunun standını, müzesini de açmış olduk fakat başta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olmak üzere Türkiye’nin çok değerli alanların da stantların açılımlarını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Bunu yakinen tüm vatandaşlarımıza, tüm milletimize göstereceğiz inşallah.”

Konuşmaların akabinde “Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesindeki Naaşların Tanzimi Projesi”nin değerlendirilip sonuçlarının paylaşıldığı panel gerçekleştirildi. Mevlana Müzesi Müdürü Dr. Naci Bakırcı’nın oturum başkanlığını yaptığı panele; SÜ Selçuklu Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen, Ankara Üniversitesi İsimli Tıp Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Bilge, Arkeolog Dr. Emel Akpolat, Gazi Üniversitesi Hoş Sanatlar Eğitim Kısmı Heykel Ana Sanat Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mutluhan Taş katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue Baharat Çeşitleri