DOLAR
32,1404
EURO
34,9474
ALTIN
2.418,81
BIST
10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
21°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C

Türkiye’nin en büyük moda markalarından Koton, halka arz oluyor

Yurt içi ve yurt dışındaki 437 mağazası ve online satış kanallarıyla 70 ülkede eserlerini satışa sunan Koton, halka arzdan elde edeceği gelirle küresel bir moda markası olma seyahatini büyütecek yatırımlar gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin en büyük moda markalarından Koton, halka arz oluyor
30.04.2024 23:00
1
A+
A-

 Koton, orta vadede yurt içi ve yurt dışında 130 ile 150 yeni mağaza açmayı planlıyor. 

Türkiye’nin moda ve perakende öncüsü olan Koton Mağazacılık ve Dokuma Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz için yaptığı müracaat 25 Nisan 2024 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. 30 Nisan ile 2-3 Mayıs 2024 tarihlerinde talep toplanacak halka arzda pay başına fiyat 30,50 TL olarak belirlendi. Halka arz sonrasında Koton’un halka açıklık oranının %16,5 olması hedefleniyor. Halka arzın konsorsiyum liderliğini İş Yatırım üstlenirken, Ak Yatırım da konsorsiyum eş lideri olarak görev alıyor.

1988 yılında İstanbul Kuzguncuk’ta 25 metrekarelik bir mağazayla kurulan Koton, bugün hazır giysi bölümünde milletlerarası bir moda perakende markası olarak faaliyetini sürdürüyor.  Kadın, erkek, çocuk, kategorilerinde “one stop shop” olarak tek noktada tüm giysi muhtaçlıklarını karşılayan koleksiyonlar tasarlayan ve satışını gerçekleştiren Koton, son 10 yıldır Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nde yapılan araştırmalarda ‘En Beğenilen Bayan Giysi Markası’ seçildi. Koton, 7.900’ü aşan çalışanıyla küresel ve kurumsal bir anlayışla faaliyetlerini sürdürüyor. 

FAVÖK %26,6

Yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriyle konsolide cirosunu 2023 yılsonu prestijiyle yaklaşık 17,2 milyar TL düzeyine taşıyan, franchise mağazalar da dâhil olmak üzere 437 mağazası ve online ticaret ile eserlerinin 70 ülkeye satışını gerçekleştiren Koton, özgün ve verimli çalışma modeli sayesinde brüt kâr marjını %52, FAVÖK marjını ise %26,6 seviyesinde gerçekleştirildi.

Ürünlerinin %88’ini yerli tedarikçilerden sağlayarak, Türk dokuma ekosisteminin gelişimine katkıda bulunan Koton, 2023’te, perakende ve online satış kanallarıyla birlikte 300 milyondan fazla ziyaretçiye ulaştı ve 60 milyon adedin üzerinde eser satışı gerçekleştirdi. Mağazaları, online satış kanalları ve toptan satış sistemleriyle Asya’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya dek Koton markalı eserlerini küresel seviyede modaseverlerle buluşturan şirket, bugün gelirinin %34,5’ini yurt dışı faaliyetlerinden elde ediyor. Koton, son olarak Fildişi Cumhuriyeti, Cezayir ve Mısır’da yeni mağazalarını hizmete soktu. Önümüzdeki devirde Kuveyt, Katar, Umman ve Macaristan’da mağaza açmaya hazırlanan Koton, orta vadede yurt içi ve yurt dışında 130 ila 150 yeni mağaza açılışı planlanıyor.  

Türk dokuma dalında sürdürülebilirliğin öncüsü 

Koton, sürdürülebilirlik yaklaşımıyla da Türk dokumacılık bölümünde öncü adımlar atıyor. 2020 yılında yayımladığı “Yaşama Saygı” Manifestosu ile sürdürülebilirlik yaklaşımını ortaya koyan ve 2040 yılına kadar karbon nötr şirket olma maksadıyla yatırımlar gerçekleştiren Koton, 2023 yılında gelirinin %30’unu sürdürülebilir eserlerden sağladı.

Halka arz edilecek paylar 

Borsa İstanbul’da süreç görmeye hazırlanan Koton’un halka açıklık oranının %16,5 olması hedefleniyor. Halka arzda mevcut ortaklardan Yılmaz ailesi ile Nemo Apparel B.V’in sahip olduğu mevcut hisseler ve sermaye artırımı yoluyla çıkarılacak yeni hisseler olmak üzere toplam 136.600.000 adet B kümesi hisse satışa sunulacak.

Halka arzdan elde edilecek gelirin %30-40’ı yurt içi ve yurt dışı mağaza açılışları ve yenilemeleri, depo otomasyon yatırımları ile bilgi teknolojileri yatırımları, %60-70’i büyüme hedefli eser alımlarına yönelik işletme sermayesi finansmanı için pahalandırılacak. Kâr dağıtım politikası çerçevesinde, dağıtılabilir net periyot kârının en az %20’sinin pay sahiplerine dağıtılması hedefleniyor.

Halka arzın ayrıntılarını paylaştılar 

Koton Yönetim Kurulu Lideri Yılmaz Yılmaz, Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, Koton CEO’su Dr. A. Bülent Sabuncu İstanbul’da Mandarin Oriental Bosphorus‘ta düzenlenen basın toplantısında halka arzın detaylarını ve büyüme amaçlarını açıkladı.   

Koton Yönetim Kurulu Lideri Yılmaz Yılmaz, mevzuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Türkiye’nin en büyük hazır giysi markalarından biri konumuyla güçlü biçimde yolumuza devam ediyor ve büyüme seyahatimizde kilit bir adım olarak halka açılıyoruz. Halka arzdan elde edeceğimiz gelirle yeni yatırımlara imza atacağız. Koton olarak yurt içinde ve yurt dışında yeni mağaza açılışları gerçekleştirmeye, bilgi teknolojilerine yönelik geliştirmelerle online ekosistemimizi büyütmeye ve sürdürülebilirlik siyasetimizi destekleyen daha az su ve güç tüketimine yönelik teknolojilerin kullanılmasını sağlayacak yatırımlara odaklanacağız.” 

“Sektöre örnek olacak karlılık performansımız var”

Koton CEO’su Dr. A. Bülent Sabuncu, ise şu bilgileri paylaştı: “Son derece başarılı bir yıl tamamladık. 2023’te enflasyona nazaran endekslenmiş mali tablo sonuçlarına nazaran yaklaşık 17,2 milyar TL ciro ile kapatırken, 2021-2023 arasında yaklaşık %10 gerçek büyüme kaydettik. Brüt kâr marjımızı %52, FAVÖK marjımızı ise %26,6 olarak gerçekleştirerek kesime örnek olacak bir kârlılık performansı ortaya koyduk. Yurt dışı satışlarımız da yeterli sonuçları destekledi. Yurt dışının toplam ciro içindeki hissesini %34,5’e taşıdık. Önümüzdeki devirde bunu %35’in üzerine taşımak istiyoruz. Geçen yıl yurt dışında 23 mağaza açtık. Kongo, Fildişi, Mısır ve Cezayir üzere yeni ülkelere giriş yaptık. Mevcutta Türkiye dışında 29 ülkede mağazamız bulunuyor. Birinci amaçlarımız içinde Macaristan, Umman, Katar ve Kuveyt var. Öte yandan küresel seviyede yürüttüğümüz e-ticaretin çok değerli bir büyüme alanımız olmayı sürdürmesini istiyoruz. Şu an e-ticaret’in toplam satış gelirlerimiz içindeki hissesi %10,7 oranında. Üç yıl içinde hem Türkiye, hem de yurt dışında kendi online satış kanallarımız ve iş birliği yaptığımız pazaryerleri aracılığıyla bu oranı %15 – 20’lere ulaştırmayı planlıyoruz.”  

Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz ise şunları söyledi: “Halka arz, pek çok açıdan bizim için çok değerli bir adım. Bu basamağa gelmiş olmamız, bugüne kadar yaptığımız tüm yeterli işlerin teyidi niteliğinde. Halka arzı, Koton’un potansiyelini ortaya koyacak, organizasyonumuzun itibarını artıracak kilit bir adım olarak görüyoruz.” 

RAKAMLARLA KOTON (2023)

 • Türkiye’de 241 ve yurt dışında 196 mağaza olmak üzere toplamda 437 mağaza 
 • Mağazalar ve e-ticaret yoluyla 70 ülkede satış
 • Yurt dışı gelir oranı %34,5
 • 35 yıllık moda ve perakende deneyimi 
 • Mağaza ve e-ticaret kanallarına 300 milyon ziyaret
 • 60 milyon adet eser satışı  
 • %88 yerli tedarik oranı 
 • 10 kez “En Beğenilen Bayan Markası” 
 • Türkiye’de “İyi Pamuk Teşebbüsü’ne (Better Coton Initiative) üye olan birinci perakende şirketi 
 • 7933 çalışan 
 • 17,2 milyar TL ciro 

HALKA ARZIN KÜNYESİ

 • Halka arz öncesi sermaye: 795.500.000 TL
 • Sermaye artırımı: 34.150.000 TL 
 • Halka arz sonrası sermaye: 829.650.000 TL
 • Halka Arz Satışa Sunulan Hisse Adedi: 136.600.000 adet B kümesi pay 
 • Birim hisse fiyatı: 30,50 TL**
 • Halka Arz Büyüklüğü (Tüm Hisselerin Satılması Durumunda): 4.166.300.000 TL
 • Halka açıklık oranı (Tüm Payların Satılması Durumunda): %16,5
 • Konsorsiyum Lideri: İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 • Konsorsiyum Eş Lideri: Ak Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım law office wordpress hosting ingilizce kursu web tasarım ankara haberler Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Beta Law dacia yedek parça güç trafosu oto yedek parça dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimar jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates değer kaybı Adblue yer yıkama makinesi Baharat Çeşitleri