DOLAR
31,3634
EURO
34,0393
ALTIN
2.103,21
BIST
9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
12°C
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Pazar Açık
15°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
13°C
Salı Hafif Yağmurlu
10°C
Çarşamba Az Bulutlu
13°C

Yeterli içme suyuna ulaşamayan insan sayısı yıldan yıla artıyor!

Dünya genelinde su kaynaklarının azaldığını lisana getiren uzmanlar, şuurlu su kullanımı kültürünün, sürdürülebilirlik için değerli olduğunu söylüyor.

Yeterli içme suyuna ulaşamayan insan sayısı yıldan yıla artıyor!
27.01.2024 13:00
2
A+
A-

Dünya genelinde su kaynakları azalıyor! 

Türkiye de su kaynaklarını hakikat kullanması gereken ülkeler arasında!

Dünya genelinde su kaynaklarının azaldığını lisana getiren uzmanlar, şuurlu su kullanımı kültürünün, sürdürülebilirlik için kıymetli olduğunu söylüyor. Meskenlerde, işyerlerinde ve tarımda alınacak kolay tedbirlerle su tasarrufunun mümkün olduğuna vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, “Toplumda suyun değeri ve su kullanımı konusunda eğitimler verilerek ailelerin ve gençlerin bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Okullarda çocuklar için su kullanımıyla ilgili oyunlar hazırlanarak su tasarrufu öğretilebilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Sıhhat Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı, Etraf Sıhhati Programı’ndan Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, şuurlu su kullanımı kültürü hakkında bilgi verdi.

1.4 milyar insan kâfi içme suyuna ulaşamıyor

Yaşamın temel kaynağı olan suyun insan bedeninin değerli bir kısmını da oluşturduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, “Su, insanların muhtaçlıklarını karşılamak, ekosistemin sıhhatini korumak için gereklidir. Ayrıyeten, dünyamızın 3/4 ‘ünü su oluşturuyor. Bu suların lakin yüzde 2.5’i kullanılabilir tatlı su kaynağı olup; 1.4 milyar insan ise kâfi içme suyuna ulaşamıyor. 2050 yılında kâfi içme suyuna ulaşamayan insan sayısının 3.76 milyara yükselebileceği kestirim ediliyor. Bilinçsiz su kullanımıyla tüm canlılar için kıymetli olan su kaynakları azalıyor. Süratli nüfus artışı nedeniyle doğal su kaynakları ve kişi başına düşen su ölçüsü azalıyor.” dedi.

Temiz suya ulaşmakta zahmet çekmemenin yolu su tasarrufundan geçiyor

Ülkemizin de su kaynaklarını hakikat kullanması gereken ülkeler ortasında yer aldığına vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, “Su tüketimi şuurlu olarak sağlanmazsa, su sorunlarıyla karşı karşıya kalınacak ve pak suya ulaşmakta zahmet çekilecek. Pak suya ulaşılamaması durumunda ise, salgın hastalıklar oluşabilecek.  Bu sorunu önlemenin yolu ise su tasarrufundan geçiyor. Su tasarrufuyla doğal su kaynakları korunarak sürdürülebilirlik sağlanıyor. Dünya üzerinde kişi başına düşen tatlı su kaynaklarının azalmasıyla, ekolojik sistem açısından da büyük risk oluşuyor ve sürdürülebilir su yönetimiyle bu kaynaklar korunabiliyor. Pak etraf ve sağlıklı bir gelecek oluşabiliyor.” diye anlattı.

Okullarda çocuklara su tasarrufu öğretilebilir

Bireylerin suyun verimli kullanımı ve tasarrufu konusunda bilgilendirilmelerinin sağlanması gerektiğini de kaydeden Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, şöyle devam etti:

“Toplumda suyun değeri ve su kullanımı konusunda eğitimler verilerek ailelerin ve gençlerin bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Okullarda çocuklar için su kullanımıyla ilgili oyunlar hazırlanarak su tasarrufu öğretilebilir. Su tasarrufu ve su tüketimiyle ilgili broşürler hazırlanabilir. Ayrıyeten, su tüketiminin bir göstergesi olan su ayak iziyle ilgili de bilgilendirmeler yapılmalıdır.”

İşyerlerinde şuurlu su kullanımı için uygulamalar…

İşyerlerinde şuurlu su kullanımı gayesiyle saklı su kaçakların giderilmesi, geri kazanılmış suların kullanımı ve yağmur suyu hasadı üzere uygulamalar yapılabildiğini anlatan Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, “Sensörlü muslukların kullanımıyla diş fırçalama ve el yıkama üzere uygulamalarda su tasarrufu sağlanabilir. Ayrıyeten, su tasarrufu sağlayan musluk ucuna yerleştirilebilen perlatör kullanımıyla yüzde 90’a kadar su tasarrufu yapılabiliyor.” dedi.

Tarımda yanlış usulle sulama nedeniyle doğal kaynak suları harcanıyor

Tarımda şuurlu su kullanımı hedefiyle toprakta damla sulama ya da püskürtme sistemi kullanılabileceğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, “Yanlış prosedürle sulama yapıldığında önemli ölçüde doğal kaynak suyu harcanıyor. Su tasarrufu maksadıyla geliştirilen akıllı sistemlerle toprakta nem seviyesini ve hava şartları takip edilerek gereksinim duyulan su ölçüsü belirleniyor ve sulama süreci otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor. Tarımda kullanılabilen su sensörleri vasıtasıyla toprakta nem seviyesi ölçülerek sulamayla ilgili hakikat vakit tespit edilebiliyor. Böylelikle tarımda kullanılan su tüketimi azaltılarak su kaynaklarının korunması sağlanıyor. Ayrıyeten, toprakta suyun tutulması ve erozyonun engellenmesi emeliyle eğimli topraklarda teraslama yapılabilir.” formunda konuştu.

Evlerde şuurlu su kullanımı için neler yapılabilir?

Evlerde şuurlu su kullanımı hedefiyle su tasarrufu sağlayan mesken aletlerinin tercih edilebileceğini anlatan Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, “Çamaşır ve bulaşık makineleri tam dolmadan çalıştırılmamalıdır. Duş müddeti kısaltılmalı ve su israfı önlenmelidir. Bahçe sulamada akıllı sistemler kullanılmalıdır. Meyve, zerzevat yıkama ve diş fırçalama üzere günlük aktiviteler esnasında su boşa akıtılmamalıdır.” dedi.

Endüstriyel dallarda yağmur suyu hasadı, atıksu geri kazanımı yapılabilir

Endüstriyel dallarda su kullanımının mümkün olduğu kadar azaltılarak, endüstriyel atık suyun arıtılmasının sağlanabileceğini söz eden Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, “Arıtılan su, tesis içinde tekrar kullanılarak soğutma suyu, proses suyu, kazan besleme suyu olarak kullanılabilir. Bunun yanında, yağmur suyu hasadı, atıksu geri kazanımı, daha az su tüketen ya da kuru proseslerin tercih edilmesi, kimyasal kullanımının azaltılması, yıkama, durulama süreçlerinin optimizasyonu, soğutma maksadıyla soğutma kulelerinin kullanılması ve buhar geri kazanımı yapılmasıyla verimli su kullanımı sağlanmaktadır. Bu üzere tedbirlerle, daha az su kullanılıp daha az atıksu oluşacak ve arıtma esnasında kullanılacak güç tüketimi de azaltılabilecektir.” diye tabir etti.

Bilinçli su kullanımı için meskenlerde yapılabilecekler unsur madde nelerdir?

 • Musluklarda su tasarrufu sağlayan perlatör kullanılarak yarı yarıya su tasarrufu sağlanabilir.
 • Çamaşır ve bulaşık makineleri bir kezde ortalama 40 litre su tüketmektedir. Bulaşık ve çamaşır makineleri tam dolmadan çalıştırılmamalı ve su tasarrufu sağlayan makineler tercih edilmelidir. 
 • Bulaşıklar makineye yerleştirilmeden evvel tabakta kalan yemek artıkları durulanmamalı, peçete ile çöpe atılmalıdır. 
 • Sebze meyve yıkarken akan suda yıkama yapılmamalı, kap içerisinde yıkama yapılmalıdır.
 • Mutfakta kullanılan sular yine kullanılmalıdır. (Meyve yıkamada kullanılan sular, çiçek sulamada kullanılabilir.)
 • Sifonun bir defa çekilmesi ile yaklaşık 10 litre su harcanmaktadır. Su tasarrufu sağlayan klozetler kullanılarak yüzde 60 daha az su tüketimi sağlanmaktadır. 
 • Tuvalet rezervuarlarının düşük kapasiteli olanları tercih edilmelidir. 
 • Tuvalet rezervuarlarının içine su dolu pet şişe üzere tartı oluşturan hususlar konularak (yaklaşık yüzde 20 oranında) daha az su tüketimi sağlanabilmektedir. 
 • Klasik duş başlıkları yerine düşük akımlı aeratörlü başlıklar kullanılmalıdır. Klasik duş başlıkları dakikada ortalama 15-20 litre su akıtırken; düşük akımlı aeratörlü duş başlıkları dakikada 9-10 litre su tüketerek su tasarrufunu desteklemektedir.
 • Duş alırken suyun ısınması kademesinde fazla ölçüde su boşa harcanmaktadır. Bu esnada boş kovaya ısınmakta olan su doldurularak temizlikte ya da tuvalette kullanılabilir. 
 • Diş fırçalama, el yıkama esnasında dakikada ortalama 15 litre suyun boşa akmasını engellemek gayesiyle su kapatılmalıdır. 
 • Su kaçağı ve sızıntılara karşı tuvaletler ve musluklar denetim edilmelidir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara web tasarım ingilizce kursu web tasarım ankara haberler çimento helezonu Renault Yedek Parça Ankara Çıkışlı Karadeniz Batum Turu Dacia Yedek Parça Fluence Yedek Parça iveco yedek parça ankara Güneş Enerjisi İmplant Süt Sağım Makinesi Yedek Parça Casıo g shock forklift aküsü Pt100 ankara ceza avukatı Ankara endoskopi labomat Ortodontik Tedavi Beta Law dacia yedek parça güç trafosu dunnage airbag e-imza check up Huzurevi damla etiket radyal fan iç mimarlık jean Hobi Bahçesi Yatırımı etiler pilates Adblue Baharat Çeşitleri